XIII EUROPEJSKIE TARGI PRODUKTÓW REGIONALNYCH
11-15 sierpnia 2022 Zakopane
SPRAWOZDANIE
XIII edycja Targów pozwoliła na wzmacnianie świadomości konsumenta, stawiając na zdrowe i ekologiczne produkty. Przedsięwzięcie odbyło się jak zawsze z zachowaniem dbałości o najwyższe standardy produktów, a także różnorodność w dziedzinie produkcji żywności, rzemiosła i wyrobów artystycznych. Oferta naszych wystawców była urozmaicona i bogata, a odwiedzający mieli okazję do aktywnego uczestnictwa w kulturze.
Na terenie XIII Europejskich Targów Produktów Regionalnych było szczególne miejsce zwane Zarembkiem Tradycji. To właśnie tam odbywały się m.in: warsztaty artystyczne dla dzieci ,,Mały Jubiller i Makrama“, pokaz malowania na materiale przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Rzepisk, pokaz artystyczny (gawędy góralskie) przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Nowego Bystrego, ,,Historie przedmiotów życia codziennego” - Koło Gospodyń Wiejskich z Kościeliska, ,,Wawrzyńcokowa Kuźnia Talentów” - warsztaty rzeźbiarstwa Młodzieży z Gliczarowa Dolnego, ekologiczne warsztaty: ,,Tatrzańska roślinność” - malowanie na słoikach i doniczkach- Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu - Monika Stachowiec, ,,Sploty góralskie” - robótki ręczne na żyłce - Renata Pawlikowska i wiele innych ciekawych warsztatów dla dzieci i młodzieży - wszystkie warsztaty były bezpłatne.
Istotny punkt podczas tegorocznych Targów stanowiły prelekcje pod hasłem „Bezpieczni w regionie tatrzańskim”, odbywające się w dniach 11-12 sierpnia. Dzięki współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym oraz Komendą Powiatowej Policji w Zakopanem uczestnicy mogli posłuchać o działaniach profilaktycznych podczas pobytu w Powiecie Tatrzańskim jak również o najczęstszych przyczynach wypadków w górach oraz ich konsekwencjach dla przyrody.
Teren XIII Europejskich Targów Produktów Regionalnych każdego dnia rozbrzmiewał tradycyjnymi dźwiękami. Już z daleka słychać było ludową oprawę muzyczną. Natomiast w niedzielę 15 sierpnia poznaliśmy kilka ciekawostek o instrumentach pasterskich. Taniec, śpiew, gra na instrumentach, ludowe stroje stały się nieodłączną częścią programu Targów, stanowiąc swoisty wyraz folkloru oraz dziedzictwa niematerialnego, które wciąż zachwyca przyciągając spojrzenia.
XIII Europejskie Targi Produktów Regionalnych dzięki swojej lokalizacji były miejscem przyjaznym i dostępnym dla wszystkich. Usytuowane na pięknej Górnej Równi Krupowej, gwarantowały przestrzeń dla wystawców, odwiedzających i jednocześnie pozwalały na obcowanie z przepięknym widokiem Tatr.
Uroczystego otwarcie Targów dokonali Andrzej Gut-Mostowy, Sekretarz Stanu Ministerstwa Turystyki i Sportu, Jan Piczura, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, a także przedstawiciele Powiatu Tatrzańskiego ze Starostą Piotrem Bąkiem na czele wraz z Burmistrzem Zakopanego Leszkiem Dorulą oraz samorządowcy z zaprzyjaźnionego Powiatu Jędrzejowskiego.
Przybyli w pierwszy dzień Europejskich Targów Regionalnych mogli spróbować kwaśnicy przygotowanej przez Stowarzyszenie Małopolskich Kucharzy i Cukierników. Pokazy kulinarne związane były z mięsem jagnięcym. Na scenie można było zobaczyć występy ,,Muzyka Rybków z Kuzynami”, Młodzieżowej Orkiestry Strażackiej z Wodzisławia, „Mali Skrzypnianie”, ,,Regle” im. Jana Jędrola z Poronina oraz Zespołu z Gminy Wodzisław ,,Kapela Rodzinna Całki”.
Starosta Tatrzański Piotr Bąk wraz z samorządowcami wręczyli pamiątkowe dyplomy oraz nagrody uczestnikom konkursu na najlepszy produkt spożywczy XIII Europejskich Targów Produktów Regionalnych w Zakopanem. W kategorii „Inne produkty regionalne” wygrała musztarda z kolendrą wyprodukowana przez Sosta sp. z o.o.. W kategorii „Napoje regionalne” za najlepszy produkt jury uznało podpiwek domowy bezalkoholowy autorstwa Wiejskiej Chaty – Rarytasy z Podlasia. W kategorii „Produkty regionalne pochodzenia roślinnego” wygrał bio sok Rokitnik autorstwa Barbary Rusirckiej-Górniak „Czarna Malina”. W kategorii „Produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego” za najlepszy produkt uznano wiejską kiełbasę jagnięco-cielęcą od Szczepana Gawora - „Jakość i Tradycja”.
Na scenie osoby lubiące folklor mogły podziwiać występy zespołów regionalnych „Młode Stare Baby”, „Kaszubki z Chwaszczyna“, ,Krzesany”, a także prezentację zespołu pieśni i folkloru Gór Świętokrzyskich oraz występ Kasi Stanuch - laureatki Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
Jak co roku spod pomnika hrabiego Władysława Zamoyskiego na Górną Rówień Krupową wyruszyła Parada Bacowska. Na czele szli Harnaś oraz Nośwarniyjso Górolecka 2022 roku, a wraz z nimi członkowie zespołu Budorze i górale z owczarkami podhalańskimi. Nie zabrakło także wielkiego oscypka i muzykantów, którzy zapraszali turystów z Krupówek do wioski Targów. Po przybyciu na Górną Rówień Krupową rozpoczął się konkurs na najlepszy oscypek, a także pokaz strzyżenia owiec oraz pucenia oscypka.
Zgodnie z werdyktem jury najlepszy oscypek wyprodukowany został przez Stanisława Pawlikowskiego z Nowego Targu. Drugie miejsce otrzymał Gawlak Socka Jan, a trzecie przypadło w udziale Wojciechowi Komperdzie.
XIII Europejskie Targi Produktów Regionalnych oficjalnie zakończyli Piotr Bąk, Starosta Tatrzański wraz z Heleną Buńdą, dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury.
Koncert finałowy Targów należał do kapeli Krzysztofa Trebuni - Tutki “Śleboda”. Instrumentaliści przeprowadzili licznie zgromadzoną publiczność po muzyce Karpat.