Europejskie Targi Produktów Regionalnych od dwunastu lat skupiają producentów wyrobów tradycyjnych z kraju i zagranicy, ciesząc się ogromnym zainteresowaniem turystów oraz mieszkańców miasta. W tegorocznych Targach uczestniczyło około stu wystawców produktów spożywczych, kosmetycznych i rękodzieła.
Europejskie Targi Produktów Regionalnych są wydarzeniem cyklicznym, które w roku 2021 miało miejsce w Zakopanem po raz dwunasty. Tegoroczna edycja - w związku z pandemią COVID-19 zgromadziła głównie wystawców krajowych, poza jednym wystawcą z Czech. Przedsięwzięcie odbyło się jak zawsze z zachowaniem dbałości o najwyższe standardy produktów, a także różnorodność w dziedzinie produkcji żywności, rzemiosła i wyrobów artystycznych. XII edycja Targów pozwoliła na wzmacnianie świadomości konsumenta, stawiając na zdrowe i ekologiczne produkty. Oferta naszych wystawców była urozmaicona i bogata, a odwiedzający mieli okazję do aktywnego uczestnictwa w kulturze dzięki różnorodnym warsztatom, prelekcjom i pokazom kulinarnym. Wszystkiemu towarzyszyły barwne występy zespołów ludowych.
XII Europejskie Targi Produktów Regionalnych dzięki swojej lokalizacji były miejscem przyjaznym i dostępnym dla wszystkich. Usytuowane na pięknej Górnej Równi Krupowej, gwarantowały przestrzeń dla wystawców, odwiedzających i jednocześnie pozwalały na obcowanie z przepięknym widokiem Tatr.
Bezpieczeństwo i higiena jest dla organizatorów Targów priorytetem – zagwarantowaliśmy naszym wystawcom i odbiorcom dostęp do przenośnych toalet oraz wody. Tego roku – zgodnie z wytycznymi Sanepidu przestrzegano, by w danej strefie Targów jednorazowo nie przebywało więcej osób niż przewidziane jest to dla sektorów koncertowych, gastronomicznych i wystawienniczych. Ponadto nieustannie apelowano, aby każdy posiadał maseczkę, używał płynu do dezynfekcji dłoni, a także przestrzegał dystansu 1,5m.
WYNIKI KONKURSU NA "NAJLEPSZY PRODUKT SPOŻYWCZY":
W Kategorii I: produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego (np. mięso, drób, ryby, wędliny, mleko, sery, farsze)
Miejsce I Rarytasy z Podlasia za „Słoninę w papryce”
Miejsce II Smak Tradycji, Irena Olejniczak za „Gęsina pieczona w słoikach”
Miejsce III Kołog Gospodyń Wiejskich z Jurgowa za „Gałuski Jurgowskie”
W Kategorii II: produkty regionalne pochodzenia roślinnego (np. owoce, warzywa, konfitury, powidła, marmolady, soki, octy, marynaty, zakwasy, mąki, kasze, chleby, i inne wypieki)
Miejsce I SOSTA sp. z o. o. za „Olej z orzecha laskowego”
Miejsce II Eco-Cafe Zieleń za Konfiturę z czerwonej porzeczki Miejsce
III SEZAM Marcin Jędryka-Maciaszek za „Chałwę pełnoziarnistą naturalną”
W Kategorii III: napoje regionalne (alkoholowe i bezalkoholowe)
Miejsce I Michał Izydorczyk IZI za „Śmietanówkę z Kujaw”
Miejsce II Czarna Malina za 100% Eliksir z Czarnej Maliny
Miejsce III Piwowar Dziki Miód za Miód Pitny „Porzeczkowiec”
W Kategorii IV Inne produkty regionalne w szczególności łączące produkty pochodzenia zwierzęcego, roślinnego (np. miody, ciasta, farsze)
Miejsce I Rodzinne Gospodarstwo Pasieczne Miody Dworskie za „Miód z Podkarpackiej Maliny Leśnej”
Miejsce II Miody Ceramuga za „Miód z pyłkiem”
Miejsce III Raglan za Miód Faceliowy
Ważną chwilą tegorocznych Targów było wręczenie „Nagród Starosty Tatrzańskiego” za zasługi w dziedzinie krzewienia kultury regionalnej. W tym roku otrzymał je Podhalański Zespół Góralski "HARNASIE" z Suchegoim. Anieli Gut-Stapińskiej przy Związku Podhalan Oddział Suche.
W ramach cyklu „Tradycje kulinarne Podhala” zaprezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich z Kościeliska, Bukowiny Tatrzańskiej i Sierockiego. U podhalańskich ganździn spróbować można było barszcz z góralską zapiekanką, sałatkę oscypkiem ze swojską gulasz, kwaśnicę, czy zupę sałaciorkę.
Na targowej scenie wystąpili: zespół z Wróblówki, który zaprezentował „Porackę we Wróblowce” - przedstawienie o dawnych zwyczajach, w czasach gdy nie było komputerów i telewizorów. Gwiazdą Wieczoru był zespół Kalina - grupa śpiewacza niezwykłych dziewczyn, które zdobyły pierwsze miejsce podczas eliminacji powiatowych i regionalnych na Konkursu Śpiewaków Ludowych.
W ramach Festiwalu Oscypka i Serów Wszelakich tradycyjnie odbyły się widowiskowe pokazy. Pucenie oscypków prezentowali: Andrzej Zubek, Józef Słodyczka Maśniak oraz Władysław Klimowski. Młodzi bacowie pokazali jak wygląda dojenie owiec. Wszystko to odbywało się w pobliżu kosora z owcami od Andrzej Staszla Furtka.
Tradycyjnie odbył się również konkurs na najlepszego oscypka. W tegorocznej edycji wystartowało 10 baców. Jury w składzie: Baca Władysław Klimowski, Baca Andrzej Zubek, Baca Józef Słodyczka, Dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Jerzy Radoń, Małopolski Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Krakowie Ryszard Mróz, Członek Zarządu Powiatu Tatrzańskiego Marta Nędza-Kubiniec, Nośwarniyjso Górolecka 2021 Natalia Karciarz z Białego Dunajca, Harnaś Roku 2021 Michał Trybuła z Bukowiny Tatrzańskiej zdecydowało o przyznaniu następujących nagród:
Miejsce I Jacek Wolski –Bacówka w Nowym Targu
Miejsce II Rafał Klepacz – Bacówka na Siwej Polanie
Miejsce III : Monika Bryja – Bacówka w Nowym Targu
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznej imprezy.
Partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie.
Patroni Honorowi:
Ministerstwo Klimatu i Środowiska Minister Edward Siarka
Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita
Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski
Starosta Tatrzański Piotr Bąk
Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula
Partnerzy:
Lasy Państwowe
Spółdzielnia Społem Zakopane Spółka z o.o.
Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno
Restauracje Zakopane ( Krupowa Izba, Gazdowo Kuźnia, Zapiecek, Stek Chałupa)
Firma Mudive
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Małopolskie Stowarzyszenie Kucharzy i Cukierników
Koło Gospodyń Wiejskich z Kościeliska
PTTK /o Zakopane
PTTK
Spółka Polskie Tatry
Powiat Jędrzejowski
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Związek Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu
Kropla Beskidu
Pakfol opakowania
Związek Podhalan oddział Dzianisz
Tatrzański Park Narodowy
Stowarzyszenie Nasze Rio
Eco cafe Zieleń
Hotel Gromada Zakopane
Gmina Biały Dunajec
Gminna Bibliotek Publiczna Biały Dunajec
Gminna Bibliotek Publiczna Filia Gliczarów Dolny
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Centrum Ogrodnicze Zieleń
Termy Chochołowskie
Polska Smakuje
Marka Proste Historie
Marka Iglotex
Patroni Medialni:
TVPodhale
TVP 3 Kraków
Zakoplan
Radio Kraków
Serwis podhalański Watra
Podhalański Serwis Informacyjny Podhale 24
Portal Informacyjny Małoplska online
Portal Welcome to
Gazeta Krakowska
Portal Góral - INFO
Wydawnictwo Weranda Country