Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury w dniach 11-15 sierpnia 2019 r. zorganizowała Jubileuszowe X Europejskie Targi Produktów Regionalnych, które przyczyniły się do promocji regionu poprzez pielęgnowanie tradycji góralskiej.
W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Oś Priorytetowa 6 Dziedzictwo regionalne, Działanie 6.1 Rozwój dziedzictwa kulturalnego i naturalnego, 6.1.2 Organizacja wydarzeń kulturalnych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury realizuje projekt pn. „Tatry, Turystyka, Tradycja” organizacja Europejskich Targów Produktu Regionalnego w Zakopanem.
Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury jako instytucja kultury realizuje projekt na w latach 2017-2019.
Całkowita wartość projektu 418 722,87 zł w tym:
Całkowite wydatki kwalifikowane projektu: 256 170,23 zł
Dofinansowanie: 86 098,81 zł
Wkład własny Beneficjenta: 170 071,42 zł
W ramach projektu organizowane są 3 edycje (w latach 2017, 2018, 2019)
Europejskich Targów Produktów Regionalnych w Zakopanem.
Podczas Targów odbyły się między innymi następujące imprezy:
Dla wystawców przeznaczone były specjalne strefy:
W X Europejskich Targach Produktów Regionalnych wzięło udział:
Jubileuszowe Targi Produktów Regionalnych otwarte zostały przez starostę tatrzańskiego Piotra Bąka, który przemawiając na Równi Krupowej, kierował uwagę słuchaczy ku pamięci, tożsamości regionalnej i tradycjom.
Pierwszą atrakcją Targów była promocja książki „Marsz marsz Batory”autorstwa Barbary Caillot-Dubus i Aleksandry Karkowskiej. Promocja miała miejsce w „Zrembku Tradycji”, miejscu, w którym każdego dnia na odwiedzających czekało mnóstwo różnorodnych wydarzeń. Literackiej promocji towarzyszyła degustacja kuchni włoskiej restauracji „Villa Toscana”.Jednocześnie swoje umiejętności mógł zaprezentować Marcin Lichosyt, który poprowadził seminarium rzeźbienia w drewnie.
Oprawą kulinarną pierwszego dnia zajęło się Koło Gospodyń Wiejskich z Kościeliska podając między innymi zupę „Sałaciorkę”. W tym roku produkty pań zostały zaserwowane m.in. przez Cafe Zieleń, Gospodarstwo Rolne Róże i S-ka oraz firmę Develey.
Interesującym punktem programu była konferencja nt. „Tradycyjnego i nowatorskiego przepisu na góralską kwaśnicę”. Najpopularniejsza góralska zupa przygotowana została w wielkim kotle przez kucharzy z Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników oraz członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Kościeliska.
Wydarzenia pierwszego dnia urozmaiciło również seminarium jubileuszowe „Tkanie Gobelinów z symboliką X”, które poprowadziła Dorota Opitz, a także występ zespołu regionalnego Krzesany z Cichego, pokaz i degustacja herbaty z samowara oraz konfitur Gospodarstwa Rolnego Róże S-ka.
Pierwszy dzień Targów nie mógł się również obyć bez wręczenia corocznej nagrody Marki Tatrzańskiej dla najlepszych podhalańskich produktów i usług. Tegorocznymi laureatami zostali:
Restauracja Villa Toscana,
Restauracja Sichlański Dworek,
Karczma Chata Zbójnicka
FHU U Bafii.
Instrument Bobak Grapny,
Michał Różak.
Marek Mazur
Zofia Kin
FPHU Burkaty,
Restauracja regionalna Gazdowo Kuźnia,
Górska Osada, Luxury Chalets Poronin,
Willa pod Orłem, Hotel Górski PTTK Kalatówki
Firma Nagłośnieniowa Marek Wacławski.
Pod wieczór, o godzinie 18:00 odbył się koncert Hanki Rybki z zespołem, efektywnie zwieńczający pierwszy dzień Europejskich Targów Produktów Regionalnych
Drugi dzień rozpoczął się od spotkania ze studentami i studentkami z Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Goście mogli dowiedzieć się o ofercie edukacyjnej uczelni, jej misji i działaniach naukowo-badawczych.
W „Zarembku Tradycji” odbył się tego dnia Wielki Dzień Pszczół, gdzie głównym tematem była rola owadów w przyrodzie i nie tylko. Na odwiedzających czekały ciekawe zabawy edukacyjne związane z pszczołami, a także zadania specjalne. Uczestniczy mogli wziąć udział w seminarium dotyczącym miodu i budowy ulu. Obyła się również wystawa starych i współczesnych uli, degustacja, sprzedaż i pokaz miodów.
Podobnie jak w poprzednim dniu można było wziąć udział w wielu interesujących warsztatach. Zofia Majerczyk Owczarek poprowadziła warsztaty z wytwarzania kwiatów z bibuły i tradycyjnego przyprawiania strzępków do góralskich chust. Marcin Lichosyt ponownie nauczał rzeźbienia w drewnie każdego miłośnika tej dziedziny.
Tymczasem swoją kuchnią, mogły pochwalić się Koła Gospodyń Wiejskich m.in. z nowosądeckich Marcinkowic oraz Kościeliska. Podczas degustacji na stoisku kucharzy Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników widniały potrawy z ryby i twarogu oraz tradycyjny żurek przygotowanego na wędzonych żeberkach.
Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz barmańskich freestylerów z firmy Toorank, którzy zaczarowali publiczność efektownymi trikami przy przygotowywaniu drinków.
Na targowej scenie zaprezentowały się podhalańskie zespoły „Małe Podhale” z Jurgowa, „Mali Holni” z Sierockiego, „Zochylina z Boru” oraz „Młode Podhale” z uczelni wyższej w Nowego Targu.
Trzeciego dnia Targów w „Zarembku Tradycji” pojawiło się wiele interesujących gości. Wśród nich, Muzeum Tatrzańskie, które obchodziło swoje 130. urodziny. Podczas tego spotkania zainteresowani mogli zdobyć wiedzę na temat historii instytucji, działalności wystawienniczej i naukowo-badawczej muzeum. Odbył się również „Dzień Przyjaciela Parku Narodowego”, gdzie odwiedzający „Zarembek Tradycji” mogli , zaśpiewać piosenkę o małopolskich parkach narodowych i w oparciu o otrzymane informacje od wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego, zaplanować pobyt na następne dni w Tatrach tak, żeby się nie nudzić, a poznać wiele sekretów przyrody, które skrywa w sobie podhalańska ziemia.
Wszyscy chętni mogli też spróbować nauczyć się ozdabiać wyroby ze skóry pod czujnym okiem Zdzisława Kramarza.
Koło Gospodyń Wiejskich Sidzinianki zaprezentowało wyśmienitą zupę z kiszonych rydzów, a kucharze z Małopolskiego Stowarzyszenia Kucharzy i Cukierników, pod wodzą Grzegorza Bukowca częstowali zupą i deserami.
Trzeciego dnia na targowej scenie wystąpiły zespoły regionalne: „Watra” z Bańskiej Wyżnej, „Nasa Śleboda” z Knurowa, „Wierchy”z Gliczarowa Górnego oraz podhalańskie zespół góralski „Harnasie” im. Anieli Gut-Stapińskiej z Suchego.
Niezwykle ważnym punktem programu tego dnia było otwarcie „Konkursu Na Najlepszy Produkt Spożywczy” X Europejskich Targów Produktów Regionalnych. W konkursie mogły wziąć udział żywnościowe produkty regionalne, które są przeznaczone do bezpośredniego spożycia lub sporządzania potraw. Takie regionalne produkty musiały być związane z określonym obszarem geograficznym, charakteryzować się szczególnymi cechami, często wynikającymi za specyficznych warunków klimatycznych i glebowych regionu z którego pochodzą. Powinny również być wytwarzane tradycyjnymi metodami.
Skład Jury „Konkursu Na Najlepszy Produkt Spożywczy” X Europejskich Targów Produktów Regionalnych:
Produkty były oceniane w 4 kategoriach:
14 sierpnia w „Zarembku Tradycji” miały miejsca warsztaty edukacyjne o Tatrzańskim Parku Narodowym. Z tej okazji odbyły się zajęcia plastyczne związane z działaniem i promocją edukacyjnych przedsięwzięć TPN. W tym samym miejscu pojawiła się również Lucyna Job, która opowiedziała historie starych przedmiotów, Janusz Siemka, który przeprowadził warsztaty wypalania i malowania drewnianych talerzy oraz Jacek Sikoń, którzy wprowadził nas w słodki świat tradycyjnych miodów.
Gośćmi specjalnymi przedostatniego dnia naszych targów byli przedstawiciele partnerskiego Powiatu Jędrzejowskiego na czele ze starostą Pawłem Faryną oraz wicestarostą Marią Barańską. Władzom powiatu towarzyszyły panie z Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Jędrzejowskiego, które częstowały między innymi pierogami oraz naleśnikami, domowymi wypiekami oraz tradycyjnym chlebem.
Na targowej scenie zaprezentowały się zespoły z Podhala oraz Powiatu Jędrzejowskiego – „Mali Bystrzanie” z Nowego Bystrego, „Regle” z Poronina, „Potoczanki” z powiatu Jędrzejowskiego oraz kapela „Jędrusie”.
Najważniejszym i najbardziej spektakularnym wydarzeniem dnia było rozdanie nagród za najlepsze produkty tegorocznych Targów. Jury złożone z kucharzy oraz przedstawicieli partnerów wyłoniło następujących zwycięzców:
Kategoria I: Produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego
1. Smalec domowy z boczkiem - Fundacja Izba Regionalna w Zgorzale
2. Miód wrzosowy z Nowej Dęby - Pasieczne Miody Dworskie
3. Polędwiczka wędzona - Wiejska Chata Rarytasy z Podlasia
Kategoria II: Produkty regionalne pochodzenia roślinnego
1. Baba drożdżowa - KGW Kościelisko
2. Piernik domowy z konfiturami Gosp. Agroturystyczne Bałszczyk Dariusz
3. Tajemnicze powidło - Hotel Kocierz
Kategoria III: Napoje regionalne
1. Sok z jagody kamczackiej - Tocznia owoców Pawłowski
2. Nalewka z pigwowca japońskiego - Gospodarstwo rolne Róża i Spółka
3 .Hyćka - Michał Izydorczyk
Kategoria IV: Inne produkty regionalne w szczególności łączące produkty zwierzęce i roślinne
1. Mieszek - Stary Młyn
2. Kruche z jabłkiem i śliwką - KGW Bustryk
3. Bułeczka z czosnkiem niedźwiedzim i suszonymi pomidorami - Sermix
Sponsorami nagród w konkursie byli:
Puchary Ufundowali:
Partnerami pokazów kulinarnych byli:
Gościem Europejskich Targów Produktów Regionalnych było Radio Kraków, które na żywo relacjonowało wydarzenie z Górnej Równi Krupowej.
Ostatni dzień Targów Regionalnych rozpoczął się zaprezentowaniem szlaków tatrzańskich i konkursem wiedzy o regionie PTTK, w „Zarembku Tradycji”. Jednak najważniejszym wydarzeniem był „Festiwal Oscypka I Serów Wszelakich”, który mocno akcentował X jubileuszowe Europejskie Targi Produktów Regionalnych. Poprzedziła go coroczna parada baców ulicami Zakopanego. Impreza odbyła się w świąteczny czwartek 15 sierpnia. Wśród festiwalowych atrakcji znalazły się takie wydarzenia:
Współorganizatorem konkursu na najlepszy oscypek był Regionalny Związek Hodowców Owiec i Kóz, którego członkowie zasiadali w Jury, oceniając dziesięć najlepszych oscypków z bacówek, ze Szlaku Oscypkowego i wybierając zwycięzcę.
Skład Jury podczas „Festiwalu Oscypka I Serów Wszelakich”:
Nagrodę dla bacy Stanisława Barnasia za Najlepszego Oscypka wręczyli: Starosta Piotr Bąk, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tatrzańskiego, Marcin Zubek oraz radny Powiatu Tatrzańskiego, Paweł Para. W imieniu zwycięzcy pamiątkową statuetkę odebrał Jan Janczy ze Związku Hodowców Owiec i Kóz.
W ramach imprezy dla turystów w centrum Zakopanego na Równi Krupowej zorganizowana była tymczasowa bacówka z kierdlem owiec; można też było własne oczy zobaczyć, jak wytwarza się oscypki, które potem wędrowały na nasze stoły.
Ostatni dzień targów był niezwykle obfity w emocje. Rozstrzygnięto wówczas konkurs na najładniejsze stoisko. Głosami publiczności zwyciężyła firma” Miody Dworskie”. Ponadto w ramach X Europejskich Targów Produktów Regionalnych została uroczyście wręczona „Nagroda Starosty Tatrzańskiego” za zasługi w dziedzinie krzewienia kultury regionalnej, stanowiące szczególną wartość naszego regionu. Powyższą nagrodę w kategorii indywidualnej otrzymała malarka na szkle - Zofia Fortecka, a w kategorii zbiorowej - Zespół Regionalny „Białodunajcanie” z Białego Dunajca.
Jak co roku, na Targach, gościliśmy przedstawicieli powiatów zaprzyjaźnionych z Powiatem Tatrzańskim:
Wręczenie nagród nie było jednak jedynym wydarzeniem na scenie, ponieważ twórca instrumentów pasterskich - Krzysztof Siuty oraz prymista - Maciej Gąsienica Mracielnik, poprowadzili warsztaty z wyrobu pasterskich instrumentów: piszczałek sześciootworowych, bezotworowej dwojnicy, fujary 3 otworowej, trąbity, złóbcoków, dud podhalańskich i fujary słowackiej.
Anna Trebunia & Muzyka Pasterska „Jutrzenka” wystąpiła z własnym programem artystycznym, prezentując instrumenty oraz muzykę, której historia zaczyna się od melodii wysłuchanych na halach, na których pasły się owce i przez wiele miesięcy mieszkali w szałasach juhasi.
Na targowej scenie zaprezentowały się również zespoły: Integracyjne-Przedszkole „Górolicki” oraz nagrodzony zespół regionalny „Białodunajcanie”.
Gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich Kościelisko przedstawiły zwyczaj deptania kapusty, zachęcając widzów do bezpośredniego uczestnictwa.
Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury pragnie serdecznie podziękować za okazaną pomoc przy organizacji X Europejskich Targów Produktów Regionalnych, które odbyły się w dniach 11-15 sierpnia w Zakopanem.
Patronat Honorowy:
Partnerzy:
Patroni medialni: