VIII EUROPEJSKIE TARGI PRODUKTÓW REGIONALNYCH
11-15 sierpnia 2017 Zakopane
SPRAWOZDANIE
Europejskie Targi Produktów Regionalnych od ośmiu lat skupiają producentów wyrobów tradycyjnych z kraju i zagranicy, ciesząc się ogromnym zainteresowaniem turystów oraz mieszkańców miasta.
W tegorocznych Targach uczestniczyli:
- ogółem 130 wystawców:
- 100 wystawców produktów regionalnych z Polski i zagranicy
- 30 wystawców produktów rękodzielniczych
Nieodłącznym elementem Targów był konkurs na „Najlepszy Produkt Spożywczy”, w którym brali udział wystawcy spożywczych produktów regionalnych.
Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 14 sierpnia o godz. 17:00 na scenie Targów.
PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA JURY
KONKURSU NA NAJLEPSZY PRODUKT SPOŻYWCZY
VIII EUROPEJSKICH TARGÓW PRODUKTÓW REGIONALNYCH
13 SIERPNIA 2017 ROKU ZAKOPANE
W dniu 13 sierpnia 2017 r. odbyło się posiedzenie Jury Konkursu na Najlepszy Produkt Spożywczy VIII Europejskich Targów Produktów Regionalnych.
Jury w składzie:
Przewodniczący Jury - MARCIN POLUS - Prezes Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników,
RENATA WRÓBEL - Dyrektor Obszaru Klientów Małopolska MAKRO Cash and Carry,
JACEK RATAJCZAK - Redaktor Naczelny - "Poradnik Handlowca",
PIOTR DZIADKOWIEC - Krakowska Szkoła Barmanów,
PRZEMYSŁAW BOLECHOWSKI - Prezes RADIO KRAKÓW,
LESZEK KAWA - Członek Zarządu Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników,
JAN FILIPCZYK - Członek Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników oraz Członek Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej.
ustaliło co następuje:
W konkursie wzięły udział 52 produkty spożywcze.
Wymienione produkty w czterech kategoriach otrzymały następujące nagrody:
KATEGORIA I
Produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego
Zaprezentowano 14 produktów
1 miejsce
Ser dojrzewający z kozieradką
"Mleko Jersey" Gospodarstwo Rolne Joanna i Przemysław Nasarzewscy ze Strykowa
2 miejsce
Ser kozi dojrzewający z czarnuszką
Kozia Farma Katarzyna Olszewska z Pęczniewa
3 miejsce
Kiełbasa Małopolska
Jakość i Tradycja Gawor Szczepan z Podstolic
KATEGORIA II
Produkty regionalne pochodzenia roślinnego
Zaprezentowano 15 produktów
1 miejsce
Olej z pestek dyni
PPUH Sosta z Raciborza
2 miejsce
Miód nektarowy nawłociowy
Gospodarstwo Pasieczne Ceremuga ze Skawicy
3 miejsce
Rzodkiewka kiszona
Janiak Elżbieta z Gminy Niemce
KATEGORIA III
Napoje regionalne
Zaprezentowano 18 produktów
1 miejsce
Nalewka Tatrzańska Litworówka z kwiatem z czarnego bzu
FHU U Bafii z Poronina
2 miejsce
Wino Deserowe Tokaj 2006
Winiarnia Lippóczy Pince Sztyler i Hegedusz
3 miejsce
Krachla
Koło Gospodyń Wiejskich z Kościeliska
KATEGORIA IV
Inne produkty
Zaprezentowano 5 produktów
1 miejsce
Pierogi Jagnięce z sosem borowikowym
Sichlański Dworek z Murzasichla
2 miejsce
Batonik miodowo czekoladowy
Tradycyjna Chata Sebastian Grodziński z Andrychowa
3 miejsce
Baklava
Arvalava
Jury Konkursu „Na najlepszy Produkt Spożywczy VIII Europejskich Targów Produktów Regionalnych” podkreśla różnorodność przedstawionych produktów oraz w pełni docenia ich wartość w popularyzowaniu produktu regionalnego na Targach.
Jednocześnie proponuje aby rozszerzyć regulamin Konkursu i wprowadzić kolejną kategorię: „Regionalna Potrawa z Produktów Tradycyjnych”.
Jury Konkursu pragnie serdecznie podziękować za okazaną pomoc wolontariuszom ze Stowarzyszenia Nasze Rio ze Złotoryi z Dolnego Śląska.
Podpisano Jury Konkursu na Najlepszy Produkt Spożywczy:
- Marcin Polus - Przewodniczący Jury
- Renata Wróbel
- Jacek Ratajczak
- Piotr Dziadkowiec
- Regina Watycha
- Leszek Kawa
- Jan Filipczyk
Festiwal Oscypka i Serów Wszelakich, otworzyła Parada Bacowska, przechodząca przez ulice miasta. Stanowiła atrakcję regionalną - prowadzona była przez Zespół regionalny „Biołodunajcanie”. W ramach festiwalu odbył się także Konkurs na Najlepszy Oscypek oraz pokazy „pucenia” oscypka, strzyżenia i dojenia owiec.
PROTOKÓŁ Z OBRAD JURY KONKURSU
"NA NAJLEPSZY OSCYPEK ROKU 2017"
zorganizowanego przez Starostę Powiatu Tatrzańskiego i Tatrzańską Agencję Rozwoju, Promocji i Kultury z czasie VIII Europejskich Targów Produktów Regionalnych na Górnej Równi Krupowej odbywających się w dniach 11-15 sierpnia 2017 roku.
Jury konkursowe w składzie:
W czasie Konkursu Jury oceniało oscypki, wykonane przez baców posiadających certyfikaty:
Jury stwierdziło bardzo wysoką jakość oscypków uczestniczących w konkursie. Po obradach i podliczeniu punktacji przyznało Statuetkę - jako pierwszą nagrodę w "Konkursie Na Najlepszy Oscypek roku 2017" oscypkowi wykonanemu przez Stanisława Barnasia.
Bacowie uczestniczący w konkursie otrzymali:
- książkę Barbary Caillot Dubus i Aleksandry Karkowskiej pt. "Na Giewont się patrzy"
- drewnianą kasetkę
Na tym protokół zakończono i podpisano.
Zakopane - Górna Rówień Krupowa, 15 sierpnia 2017 roku
Wręczenie statuetki oraz dyplomów odbyło się 15 sierpnia o godz. 18:00 a towarzyszyła temu degustacja oscypków biorących udział w Konkursie.
Na tegorocznych VIII Europejskich Targach Produktów Regionalnych, poza tradycyjnie ciekawą ofertą programową, utworzony został tzw. „Zarembek Tradycji”, w którym Muzeum Atma Karola Szymanowskiego zaprezentowało program związany z jubileuszem 40‑lecia Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego oraz obchodami Roku Karola Szymanowskiego - Zakopane 2017. (Rok 2017 ogłoszony został przez Radę Miasta Rokiem Karola Szymanowskiego w 135. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci największego kompozytora polskiego I połowy XX wieku, tak bardzo związanego z Zakopanem i kulturą Podhala).
Tatrzański Park Narodowy zaprezentował, m.in. wykład "Kulturowy wypas owiec", warsztaty plastyczne i praktyczne związane z pasterstwem - w replice szałasu pasterskiego oraz konkurs wiedzy o pasterstwie.
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Zakopane zapoznawało zwiedzających „Zarembek Tradycji” ze szlakami turystycznymi w Tatrach oraz przeprowadziło konkurs wiedzy o Tatrach i regionie. Dla zwycięzców przewidziane były pamiątkowe odznaki górskie.
„Zarembek (polana) Tradycji” pozwolił również w sposób przystępny odsłonić zwyczaje, obrzędy ludowe, stroje, szlaki turystyczne, słowem zobrazować zwiedzającym bogactwo kulturowe naszego tatrzańskiego terenu. To ciekawe miejsce, w którym odwiedzający mieli okazję poznać bliżej historię pasterstwa, związane z nim zwyczaje (wykład prezentowany przez Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego) oraz obejrzeć wystawę fotograficzną o pasterstwie na Podhalu. Ponadto w „Zarembku Tradycji” zaprezentowana została miniatura folusza czyli maszyny do obróbki (folowania) sukna.
Europejskie Targi Produktów Regionalnych to także możliwość wzięcia udziału w licznych warsztatach rękodzielniczych, które skupiają się wokół popularyzowania zjawiska kultury ludowej. Warsztaty stworzyły możliwość spotkania z osobami, które w swojej pracy zawodowej zajmują się twórczością ludową lub czerpią z niej inspirację do współczesnych realizacji.
Targi od strony kulinarnej – to okazja do degustacji potraw przyrządzonych z produktów certyfikowanych przez podhalańskie Koła Gospodyń Wiejskich: KGW Kościelisko, KGW Wiejskie Łąkty, KGW Olchawa, KGW Ostrowsko, KGW Dębno i profesjonalnych szefów kuchni ze Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników. Tematem przewodnim Targów była jagnięcina podhalańska.
Wzorem lat ubiegłych w Kawiarni Targowej prowadzonej przez Krakowską Szkołę Barmanów i Baristów serwowana była kawa w różnych postaciach a w pokazach kulinarnych uczestniczyły również: Restauracja Widokowa „Szymkówka”, Karczma „Gazdowo Kuźnia”, Karczma „Przy Młynie” oraz Restauracja włoska „Villa Toscana”.
O promocję Zdrowego Trybu Życia zadbała Państwowa Podhalańska Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu.
Miasto Poprad po raz kolejny przyjęło zaproszenie do uczestnictwa w Targach, przedstawiając ciekawą ofertę kulturalną, m.in.: wystąpiły słowackie zespoły folklorystyczne i rozrywkowe.
Powiat Jędrzejowski oraz Koło Gospodyń Wiejskich Korytniczanki uczestniczą w Targach od początku, tj. od 2010 roku oferując zawsze specjały kulinarne oraz ciekawy program kulturalny.
Po raz pierwszy Powiat Wadowicki zaprezentował się w całej okazałości podczas Dnia Powiatu Wadowickiego. Atrakcją był m.in. wieczorny występ Orkiestry Dętej Zator oraz ROKBandu.
Europejskim Targom Produktu Regionalnego jak co roku towarzyszyły: zespół im. Klimka Bachledy” oraz zespół regionalny „Małe Klimki”.
W tegorocznych Targach wystąpili również: Zespół Regionalny Integracyjne Przedszkole „Górolicki”, w którym uczestniczą dzieci w wieku od 3 do 5 lat, zespół regionalny „Regle” im. Jana Jędrola z Poronina, zespół regionalny Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej „Młode Podhale”, Zespół Regionalny MALI HOLNI z Sierockiego.
VIII EUROPEJSKIE TARGI PRODUKTÓW REGIONALNYCH
11-15 sierpnia 2017 Zakopane
SPRAWOZDANIE
[PDF]