Nieodłącznym elementem Europejskich Targów Produktów Regionalnych są Targi Twórców Ludowych.
Chcąc przybliżyć Państwu pojęcie sztuki ludowej, przedstawiamy definicję proponowaną przez prof. I. Bukowską- Floreńską:
"Sztuka ludowa, w tym szczególnie twórczość plastyczna, jest jednym z przejawów kultury społeczności wiejskiej, niegdyś izolowanej kulturowo, "upośledzonej" ekonomicznie, samowystarczalnej. W tym rozumieniu sztuka ludowa była wyrazem upodobań, potrzeb i nawyków estetycznych ludu, stworzona przez lud i dla potrzeb własnych".
Dziedziny, w których objawia się sztuka lutowa to: rzeźba w drewnie i kamieniu, ceramika, tkactwo, snycerka, hafciarstwo, koronkarstwo, malarstwo na szkle, sztuka obrzędowa, wycinanki, kowalstwo.
Na Europejskie Targi do Zakopanego przybywają twórcy z wielu regionów Polski, m.in. z: Żywiecczyzny, Beskidu Śląskiego, Sądeckiego, Limanowskiego, Rzeszowskiego, Lubelskiego, Świętokrzyskiego, Łowickiego, Kaszubi Pomorza.
Swoje przepiękne dzieła na Równi Krupowej prezentują również twórcy z: Białorusi, Czech, Rosji, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Węgier i Włoch.
Targom towarzyszą pokazy i warsztaty, w czasie których każdy uczestnik Europejskich Targów Produktów Regionalnych może zobaczyć, na przykład, jak się maluje na szkle czy rzeźbi w drewnie oraz sam może spróbować swoich zdolność w wielu dziedzinach sztuki ludowej.
Każdego roku do Zakopanego na Targi Twórców Ludowych w sierpniu przybywa od 60 do 80 twórców ludowych.