Festiwal Oscypka i Serów Wszelakich, to główny punkt ostatniego dnia Targów. Koncert Kapeli Krzysztofa Trebuni - Tutki “Śleboda” i wyprawa po melodiach Karpat zakończyła tegoroczne Targi.
Poniedziałkowe przedpołudnie to dalszy ciąg pokazów edukacyjnych pt. ,,Niesamowite opowieści z wiejskiego podwórza, tzw. obraz wiejski utkany pachnącym sianem” - Zagroda Edukacyjna Ostoja Dworska.
W Zarembku Tradycji pojawili się przewodnicy PTTK, który sprawdzili wiedzę turystów o Tatrach i regionie.
Krzysztof Trebunia - Tutka wraz z uczniami z Tatrzańskiego Centrum Kultury Jutrzenka starał się odpowiedzieć na pytanie, czy każdy może grać po góralsku. Pytanie nawiązywało do książki ,,Muzyka Skalnego Podhala”. Odbyła się także prezentacja instrumentów pasterskich oraz pokaz muzyki archaicznej w wykonaniu Krzysztofa Siutego, Wojciecha Śliwińskiego, Mateusza Etynkowskiego i Macieja Gąsienicy – Mracielnika.
O godz. 15:00 spod pomnika hrabiego Władysława Zamoyskiego na Górną Rówień Krupową wyruszyła parada Bacowska. Na czele szli Harnaś oraz Nośwarniyjso Górolecka 2022 roku, a wraz z nimi członkowie Szkolnego Zespołu Regionalnego Budorze i górale z owczarkami podhalańskimi. Nie zabrakło także wielkiego oscypka i muzykantów, którzy zapraszali turystów z Krupówek do wioski Targów. Po przybyciu na Górną Rówień Krupową rozpoczął się konkurs na najlepszy oscypek, a także pokaz strzyżenia owiec oraz pucenia oscypka.
Zgodnie z werdyktem jury najlepszy oscypek wyprodukowany został przez Stanisława Pawlikowskiego z Nowego Targu. Drugie miejsce otrzymał Gawlak Socka Jan, a trzecie przypadło w udziale Wojciechowi Komperdzie.
Przybyli na zakończenie ostatniego dnia Targów mogli wysłuchać recitalu Dominiki Białoń, a także obejrzeć prezentacje gorsetów góralskich wykonanych pod okiem Janiny Skupień.
XIII Europejskie Targi Produktów Regionalnych oficjalnie zakończyli Piotr Bąk, Starosta Tatrzański wraz z Heleną Buńdą, dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury.
Koncert finałowy Targów należał do kapeli Krzysztofa Trebuni - Tutki “Śleboda”. Instrumentaliści przeprowadzili licznie zgromadzoną publiczność po muzyce Karpat.
Partnerem XIII Europejskich Targów Produktów Regionalnych jest Województwo Małopolskie.
Fot. Marcin Szkodziński