Kulturę znaleźć można również w smaku regionalnych potraw. Dlatego podczas wydarzenia niezwykle ważny punkt programu stanowić będą Koła Gospodyń Wiejskich z różnych rejonów Polski. Partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie.
Podczas trwania XIII Europejskich Targów Produktów Regionalnych swoje stoiska zaprezentują:
11 sierpnia 2022 r. :
Koło Gospodyń Wiejskich z Rzepisk
Koło Gospodyń Wiejskich z Nowego Bystrego
Koło Gospodyń Wiejskich z Kościeliska
Koło Gospodyń Wiejskich „Mierzawianki” w Mierzawie.
Koło Gospodyń Wiejskich w Nawarzycach
12 sierpnia 2022 r.:
Koło Gospodyń Wiejskich z Rzepisk
Koło Gospodyń Wiejskich z Witowa
Koło Gospodyń Wiejskich z Kościeliska
13 sierpnia 2022 r.:
Koło Gospodyń Wiejskich z Sierockiego
Koło Gospodyń Wiejskich z Bustryku
Koło Gospodyń Wiejskich z Kościeliska
14 sierpnia 2022 r.:
Koło Gospodyń Wiejskich z Bukowiny Tatrzańskiej
Koło Gospodyń Wiejskich z Czarnej Góry
Koło Gospodyń Wiejskich z Kościeliska
Koło Gospodyń Wiejskich z Domaszowic ze Świętorzyskiego
15 sierpnia 2022 r.:
Koło Gospodyń Wiejskich z Murzasichla
Koło Gospodyń Wiejskich z Kościeliska
PARTNEREM PRZEDSIĘWZIĘCIA JEST WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
Koła Gospodyń Wiejskich pielęgnują polską tradycję, promują sztukę ludową, podtrzymują tradycje i zwyczaje ludowe oraz kulinarne, co na Podhalu jest szczególnie cenne. Wywierają silny wpływ na rozwój własnych wsi, są także wizytówką gmin. Uczestniczą w rozwiązywaniu problemów społecznych, inicjują wydarzenia kulturalne, prowadzą warsztaty kulinarne i rękodzielnicze, także dla dzieci i młodzieży. Działają na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet z rejonów wiejskich. Zależy im na integracji społeczności lokalnej. Członkinie kół pracują także nad rozwojem osobistym, biorąc udział w różnego rodzaju kursach i szkoleniach. Wpływają na poprawę wizerunku wsi, integrując mieszkańców i stwarzając przyjazne miejsce do życia dla członków swojej społeczności.
Na podstawie przepisów ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zarejestrowała na terenie Powiatu Tatrzańskiego 17 Kół Gospodyń Wiejskich.
Koło Gospodyń Wiejskich w Kościelisku
Od kilku lat podczas Europejskich Targów Produktów Regionalnych możemy cieszyć się wyjątkową współpracą z Kołem Gospodyń Wiejskich z Kościeliska. Tegoroczna edycja wydarzenia nie będzie wyjątkiem! Już w sierpniu będziecie mieli okazję zapoznać się z tym szczególnym stowarzyszeniem i posmakować regionalnych potraw przygotowanych przez Panie z Kościeliska.
Stowarzyszenie zawiązało się w maju 2014 roku z inicjatywy Ewy Słodyczki. Początkowo działało, jako nieformalna grupa kobiet przy Związku Podhalan. Głównym celem, które stawia sobie KGW w Kościelisku jest aktywizacja i promowanie kobiet z gminy w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym, praca na rzecz integracji pokoleń oraz propagowanie i pielęgnacja tradycji regionalnych.
Obecnie koło zrzesza około 20 czynnie działających pań, w różnym wieku, o różnych umiejętnościach i talentach, a także kwalifikacjach zawodowych. Wszystkie Gospodynie łączy chęć pracy na rzecz mieszkańców Gminy Kościelisko oraz zdobywania nowych umiejętności i doświadczeń.
Koło Gospodyń Wiejskich „Mierzawianki” w Mierzawie.
KGW stanowi przykład młodego Koła – działa od kilku lat. Większość członkiń ma między 30 a 50 lat. W swoich działaniach w twórczy sposób podchodzi do ludowych form. Przygotowując swoją identyfikację wizualną KGW nie boi się korzystać z nowoczesnych środków, które łączy z tradycyjnymi elementami.
Aktywność Koła rozpoczęła się od spotkań koleżeńskich oraz wspólnych pomysłów na spędzanie wolnego czasu wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną w Mierzawie. Obecnie KGW zajmuje się organizacją imprez, pikników zarówno o charakterze lokalnym w swojej miejscowości ale również czynnie bierze udział w Dożynkach Gminnych, Dniach Wodzisławia oraz innych imprezach organizowanych przez Miasto i Gminę Wodzisław. Aby nadać swoim działaniom profesjonalnego wymiaru sięga po środki zewnętrzne między innymi poprzez współpracę z Lokalną Grupą Działania „ Ziemia Jędrzejowska Gryf”. KGW w Mierzawie cieszy się dobrymi relacjami Samorządem Miasta i Gminy Wodzisław, które nie tylko wspiera jego działalność, ale także dostrzegając pozytywny potencjał zjawiska, popiera powstawanie kolejnych Kół. W efekcie, w liczącej niecałe 7 tysięcy mieszkańców gminie Wodzisław działa obecnie 22 Koła.
Koło Gospodyń Wiejskich w Nawarzycach działało już wiele lat wcześniej , ale w latach 90’ jego działalność wygasła. Pomysł reaktywacji Koła pojawił, kiedy stworzył się klimat do ponownej działalności Kół , wtedy rozwinęło „swoje skrzydła” i obecnie prężnie działa.
Panie spotykają się regularnie w Sali Remizy Strażackiej w Nawarzycach , którą oddają im do dyspozycji druhowie OSP, którzy również czynnie wspierają ich działania. Mimo, że cała inicjatywa rozpoczęła się od tego aby ożywić lokalną społeczność obecne działania Koła najczęściej wiążą się z kulinariami. Na podstawie dawnych przepisów swoich mam i babć Koło zaczęło przygotowywać dawno zapomniane potrawy. Choć kultywowanie tradycji kulinarnych jest dla Pań z Koła niezwykle ważne, wprowadzają do każdego z nich coś od siebie. Panie biorą czynny udział w imprezach promocyjnych w gminie, powiecie, a także województwie oraz same organizują wydarzenia na terenie własnego sołectwa, a flagową imprezą, którą organizują są Dożynki Parafialne. Starają się również aktywnie spędzać czas, organizując wycieczki i różnego rodzaju ciekawe spotkania.
Koło Gopspodyń Wiejskich Domaszowice działa wspólnie z Zespołem Śpiewaczym Domaszowianie. Zespół jak i K.G.W. jest zespołem Śpiewaczym prezentującym folklor ziemi Świętokrzyskiej tradycyjny. Zespół powstał w 2015 r celem zespołu jest przekazywanie młodym pokoleniom dawnej tradycji ludowej regionu Świętokrzyskiego. Zespół nasz jest także Zespołem Obrzędowym . Na swoim koncie ma już sporo osiągnięć występował na Ogólnopolskich przeglądach Folklorystycznych w Zebrzydowicach, Pawłowicach, Poraju zdobywając zaszczytne miejsca. w 2018r. Zespól wziął udział w Ogólnopolskim przeglądzie Zespołów obrzędowych w Wodzisławiu Śląskim zajmując 1 miejsce w obrzędzie widowiskowym pt. Zielarka i otrzymał nagrodę specjalną za podtrzymywanie gwary ludowej w 2018. Zespół otrzymał zaszczytny tytuł Gospodyni i Gospodarzy Wiejskich w województwie Świętokrzyskim. Zespół miał zaszczyt brać udział w Jarmarku Folklorystycznym w Suwałkach oraz , w Jarmarku w Węgorzewie. Ponadto występował w Czeskim Cieszynie. Miał zaszczyt występować na Zamku Królewskim w Warszawie w Ogólnopolskim koncercie pieśni patriotycznych reprezentując Województwo Świętokrzyskie .W 2020 r zajął 3 miejsce w Ogólnopolskim przeglądzie zespołów ludowych w Biskupicach Oławskich zdobywając brązowy kłos. Zespół występuje na wielu imprezach Folklorystycznych w Województwie. Buskich spotkaniach z folklorem . Bierze czynny udział w jarmarkach związanych z potrawami Świętokrzyskich smakach , czy smakach jesieni Babiego Lata, czy konkursach kulinarnych .