Polana Szymkówka usytuowana nieopodal Bukowiny Tatrzańskiej na trasie do Morskiego Oka - z Karczmą Widokową Szymkówka - słynie w całej okolicy oraz w wielu zakątkach Polski z pysznej regionalnej kuchni. Budynek i taras widokowy zaprojektował Krzysztof Trebunia Tutka, znany muzyk, z zawodu architekt.
Niezapomniana panorama gór, rozległa polana oraz karczma z tradycyjnymi daniami - tworzą klimat Szymkówki. Ale to nie wszystko. Dzięki wybudowaniu replik XIX-wiecznych szałasów pasterskich, miejsce to przypomina o historii podhalańskiej architektury i tradycji. Jest to wciąż unikatowe połączenie folkloru, tradycji budownictwa góralskiego i nowoczesnego projektowania wnętrz. Zawdzięczamy to Stanisławowi Karpielowi - architekcie, który sporządził dokumentację XIX wiecznych szałasów dla Muzeum Tatrzańskiego i zaprojektował szałasy dla Szymkówki.
Szałasy zachwycają ciepłem, oryginalnością i funkcjonalnością. Z werand i panoramicznych okien każdego z nich, o każdej porze dnia i nocy rozciąga się wspaniały widok na Tatry. Meble są kopiami tych z góralskich izb sprzed 100 lat. W każdym domku znajduje się wierna replika XIX-wiecznego stołu ze stolnicą (blatem), którą można zasuwać "naprzód i w tył", by dostać się do ukrytej pod nią szuflady, są drewniane półki z naczyniami zawieszone na łańcuchach, jak w dawnych izbach. Obok stylowych mebli znajdują się jak najbardziej współczesne, komfortowe łóżka, sanitariaty, aneksy kuchenne kominki, czy też sauna. Każdy szałas to odrębny obiekt dla 4-5 osób. Szałasy są przeznaczone dla gości ceniących sobie spokój wśród górskiego krajobrazu, z dodatkiem smacznej kuchni i obsługi na wysokim poziomie.
W Karczmie „Szymkówka” większość potraw serwowanych gościom są przygotowywane według tradycyjnych zasad, np. do żurku stosuje się mąkę żytnią tylko raz zmieloną, bo z takiej mąki z otrębami żurek robiły dawniej góralki. W karcie są popisowe dania z jagnięciny: gołąbki, szaszłyk, pulpeciki, a także stek. Inne niż zazwyczaj smaki zawdzięczamy tradycyjnym recepturom gaździn z Podhala. W karcie są popisowe dania z jagnięciny, gołąbki, szaszłyk oraz pulpeciki jagnięce w sosie borowikowym w kosorze oscypkowym, czyli koszyczku uformowanym z góralskiego specjału.
„Szymkówka” posiada certyfikat „Smaki Podhala” oraz szczyci się wieloma nagrodami za swą góralską kuchnię, np. „Orle Pióro”, czy też „Marka Tatrzańska” za pulpeciki jagnięce w sosie borowikowym w kosorze oscypkowym jako „Najlepszy produkt regionalny” oraz za „Szałasy pasterskie”, a także otrzymała tytuł: „Regionalnej Karczmy Małopolski”.
Od kilku lat Szymkówka jest Partnerem Tatrzańskiej Agencji Rozwoju Promocji i Kultury podczas Europejskich Targów Produktów Regionalnych organizując darmowe degustacje swej kuchni na terenie Równi Krupowej.
Aby przekonać się, jak smakuje kuchnia góralska, trzeba samemu spróbować. Karczma „Szymkówka” stoi przy głównej drodze z Bukowiny Tatrzańskiej do Morskiego Oka. Poznacie to miejsce już z daleka, gdyż „Szymkówka” usytuowana jest wśród niepowtarzalnego widoku Tatr Wysokich.
Polubicie to miejsce nie tylko za serwowane jedzenie, ale również za regionalny charakter i przepiękne widoki rozpościerające się z tarasu widokowego restauracji.
Zapraszamy do nas