VIII EUROPEJSKIE TARGI PRODUKTÓW REGIONALNYCH

 
VIII EUROPEJSKIE TARGI
PRODUKTÓW REGIONALNYCH
Górna Rówień Krupowa Zakopane
11 - 15 sierpnia 2017 r.
 

Europejskie Targi Produktów Regionalnych od ośmiu lat skupiają producentów wyrobów tradycyjnych z kraju i zagranicy, ciesząc się ogromnym zainteresowaniem turystów oraz mieszkańców miasta.

Nieodłącznym elementem Targów jest konkurs na "Najlepszy Produkt Spożywczy", w którym biorą udział wystawcy spożywczych produktów regionalnych.

W tym roku do Jury Konkursu na Najlepszy Produkt Spożywczy zostali zaproszeni:

  • Przewodniczący Jury MARCIN POLUS - Prezes Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników
  • RENATA WRÓBEL - Dyrektor Obszaru Klientów Małopolska MAKRO Cash and Carry
  • JACEK RATAJCZAK - Redaktor Naczelny "Poradnika Handlowca"
  • PIOTR DZIADKOWIEC - Krakowska Szkoła Barmanów
  • PRZEMYSŁAW BOLECHOWSKI - Prezes RADIO KRAKÓW
  • LESZEK KAWA - Członek Zarządu Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników
  • JAN FILIPCZYK - Członek Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników oraz Członek Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej

Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 14 sierpnia o godz. 17:00 na scenie Targów.

Festiwal Oscypka i Serów Wszelakich otworzy Parada Bacowska, przechodząca przez ulice miasta, stanowiącego atrakcję regionalną, prowadzona przez zespół regionalny "Biołodunajcanie". W ramach festiwalu odbędzie się także Konkurs na Najlepszy Oscypek oraz pokazy "pucenia" oscypka, strzyżenia i dojenia owiec.

Wręczenie statuetki oraz dyplomów odbędzie się 15 sierpnia o godz. 18:00 a towarzyszyć temu będzie degustacja oscypków, biorących udział w Konkursie.

Na tegorocznych VIII Europejskich Targach Produktów Regionalnych, poza tradycyjnie ciekawą ofertą programową, utworzony zostanie tzw. "Zarembek Tradycji", w którym Muzeum Atma Karola Szymanowskiego zaprezentuje program związany z jubileuszem 40‑lecia Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego oraz obchodami Roku Karola Szymanowskiego - Zakopane 2017. Rok 2017 ogłoszony został przez Radę Miasta Rokiem Karola Szymanowskiego w 135. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci największego kompozytora polskiego I połowy XX wieku, tak bardzo związanego z Zakopanem i kulturą Podhala.

Tatrzański Park Narodowy zaprezentuje m.in. wykład "Kulturowy wypas owiec", warsztaty plastyczne i praktyczne związane z pasterstwem - w replice szałasu pasterskiego oraz konkurs wiedzy o pasterstwie.

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Zakopane zapozna zwiedzających "Zarembek Tradycji" ze szlakami turystycznymi w Tatrach oraz przeprowadzi konkurs wiedzy o Tatrach i regionie. Dla zwycięzców przewidziane pamiątkowe odznaki górskie .

"Zarembek (polana) Tradycji" pozwoli również w sposób przystępny odsłonić zwyczaje, obrzędy ludowe, stroje, szlaki turystyczne, słowem zobrazować zwiedzającym bogactwo kulturowe naszego tatrzańskiego terenu. To ciekawe miejsce, w którym odwiedzający będą mieli okazję poznać bliżej historię pasterstwa, związane z nim zwyczaje (wykład prezentowany przez Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego) oraz obejrzeć wystawę fotografii.

Ponadto w "Zarembku Tradycji" zaprezentowana zostanie miniatura folusza czyli maszyny do obróbki (folowania) sukna.

Europejskie Targi Produktów Regionalnych to także możliwość wzięcia udziału w licznych warsztatach rękodzielniczych, które skupiają się wokół popularyzowania zjawiska kultury ludowej. Warsztaty stworzą możliwość spotkania z osobami, które w swojej pracy zawodowej zajmują się twórczością ludową lub czerpią z niej inspirację do współczesnych realizacji.

Targi od strony kulinarnej - są okazją do degustacji potraw przyrządzonych z produktów ufundowanych przez Firmę MAKRO Cash and Carry, podhalańskie Koła Gospodyń Wiejskich i profesjonalnych szefów kuchni ze Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników. Tematem przewodnim Targów będzie jagnięcina podhalańska.

Wzorem lat ubiegłych w Kawiarni Targowej prowadzonej przez Krakowską Szkołę Barmanów i Baristów, serwowana będzie kawa w różnych postaciach a w pokazach kulinarnych uczestniczyć będą również: Restauracja Widokowa "Szymkówka", Karczma "Gazdowo Kuźnia", Karczma "Przy Młynie", "Chata U Zbója" Polskich Tatr S.A. oraz Restauracja włoska "Villa Toscana".

O promocję Zdrowego Trybu Życia zadba Państwowa Podhalańska Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu.

Miasto Poprad przyjęło zaproszenie do uczestnictwa w Targach - przedstawi słowackie zespoły folklorystyczne i rozrywkowe.

Powiat Jędrzejowski oraz Koło Gospodyń Wiejskich, uczestniczący w Targach od początku, tj. od 2010 roku, zaprezentuje ciekawy program kulturalny i zachęci do degustacji specjałów kulinarnych.

Po raz pierwszy Powiat Wadowicki zagości podczas Targów ; będzie to tzw. Dzień Powiatu Wadowickiego . Atrakcją wieczoru będzie występ Orkiestry Dętej Zator oraz ROKBandu.

Europejskim Targom Produktu Regionalnego, jak co roku towarzyszą: zespół im. Klimka Bachledy" oraz zespół regionalny "Małe Klimki". Podczas występów odbędą się konkursy dla dzieci związane z wiedzą o regionie. Sponsorem nagród jest Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Krasnystaw.

W tegorocznych Targach wystąpią również: Zespół Regionalny Integracyjne Przedszkole "Górolicki", w którym uczestniczą dzieci w wieku od 3 do 5 lat, zespół regionalny "Regle" im. Jana Jędrola z Poronina, zespół regionalny Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej "Młode Podhale", Zespół Regionalny Mali Holni z Sierockiego.

Spotkajmy się na Targach w Zakopanem. Powiat Tatrzański zaprasza!

Znajdź nas na:

 

 

Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich "Tatry, Turystyka, Tradycja" organizacja Europejskich Targów Produktu Regionalnego.ARCHIWUM AKTUALNOŚCI »
    
Organizator:
 
 Dofinansowanie:
 

 

 
 
1999-2017 © MATinternet Zakopane :: Powered by MATcms