Koło Gospodyń Wiejskich Kościelisko

Koło Gospodyń Wiejskich w Kościelisku działa od 2014 roku. Zostało założone z inicjatywy Ewy Słodyczki, która pełni funkcję Przewodniczącej Stowarzyszenia. Stowarzyszenie zrzesza 30 gospodyń, mieszkających w gminie Kościelisko. Panie spotykają się regularnie, pracując społecznie na rzecz aktywizacji kobiet w gminie oraz na rzecz jej mieszkańców.

Stowarzyszenie na swoim koncie ma już sporo sukcesów:

  • Cykliczne konkursy ciast "Góralskie Słodkości" oraz konkursy domowych nalewek "Smaki Babiego Lata", które gromadzą nie tylko licznych uczestników, ale i także gości z całej Polski.
  • Co roku, w okresie karnawału, panie organizują w lokalnym Domu Ludowym, tematyczną zabawę karnawałową. Była już zabawa w stylu dzikiego zachodu, country oraz w stylu PRL-u.
  • Dzięki corocznym dotacjom z Programu FIO oraz z Gminy, gospodynie przeprowadzają szereg darmowych kursów dla swoich członkiń i mieszkańców gminy. Część warsztatów to pielęgnacja dawnych podhalańskich tradycji, min. warsztaty z robótek ręcznych, malowania na tkaninie, z zielarstwa. Idąc z duchem czasu, panie organizują też kursy dokształcające: komputerowe i z języka angielskiego.
  • Członkinie Koła pamiętają też o seniorach ze swojej wsi, dla których przygotowują co roku wieczór mikołajkowy, z prezentami i muzyką góralską w tle.
  • Stowarzyszenie współpracuje także z "Pięknymi Aniołami", dzięki czemu wyremontowano dom dla jednej z najbardziej potrzebujących rodzin we wsi.
  • Panie były także jednym z głównych organizatorów akcji charytatywnej dla jednego z podhalańskich artystów, który potrzebował wsparcia w rehabilitacji. Zorganizowano aukcję, którą poprowadził Artur Andrus oraz 2 koncerty charytatywne, podczas których wystąpiła plejada gwiazd ogólnopolskich i podhalańskich: Halina Frąckowiak, Igor Herbut, Adam Sztaba, Zakopower, Kasia Wilk, Trebunie Tutki, Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod batutą Agnieszki Kreiner, i wielu innych.
  • Pani lubią wspólnie spędzać czas, czego dowodem sa wspólnie organizowane wycieczki do Pragi, Wiednia, czy USA.
  • Działalność Koła, w humorystyczny sposób, opisuje Artur Andrus:
"Czyś ty stary, czyś ty młody
Szanujże Koło Gospodyń
Ej chłopaku dajże pyska
Gospodyni z Kościeliska"
Artur Andrus, 14.07.2014r
 
  • Ze względu na dużą popularność regionu jakim jest Podhale, Gospodynie z KGW Kościelisko często zapraszane są do reprezentacji swojego regionu w różnych programach radiowych i telewizyjnych. Pani brały udział w programie "Kossakowski - Inicjacja" oraz w różnych programach w telewizji lokalnej, prezentując zwyczaje i tradycje regionalne. Panie były także głównymi bohaterkami teledysku Barbary Gąsienica-Giewont i Grzegorza Turnau. Gospodynie regularnie współpracują z Gazeta Krakowską, gdzie w dodatku "Małopolanie gotują" dzielą się swoimi tradycyjnymi przepisami.
  • Dużym wydarzeniem był udział jednej z naszych Gospodyń w programie "Damy i Wieśniaczki". Bohaterka to mieszkanka Kościeliska, Józefa Obrochta. Sama bohaterka o swym udziale w programie mówi "Gazecie Krakowskiej", że "To była fajna przygoda".


ARCHIWUM AKTUALNOŚCI »
    
Organizator:
 
 Dofinansowanie:
 
1999-2018 © MATinternet Zakopane :: Powered by MATcms