VII Europejskie Targi Produktów Regionalnych - PODSUMOWANIE

Za nami VII Europejskie Targi Produktów Regionalnych. Nadszedł czas na podsumowanie tegorocznej edycji. Obfitowała ona w wiele ciekawych wydarzeń, które cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności. Program był tak skonstruowany, że każdy z odwiedzających znalazł coś dla siebie.

Tegoroczne Targi zainaugurowała konferencja naukowa, podczas której uczestnicy próbowali odpowiedzieć na pytanie "Czy produkty regionalne stanowią narzędzie promocji turystyki ?".

Przez 5 dni Europejskich Targów Produktów Regionalnych swoje produkty prezentowało 90 wystawców z całej Europy. Na stoiskach można było kupić 70 produktów rękodzielniczych i 150 produktów spożywczych.

Drugiego dnia Targów odbyła się prezentacja partnerskich powiatów - zaprzyjaźniony powiat Jędrzejowski zaprezentował swój bogaty program artystyczno – kulinarny. Ofertę dydaktyczną pokazała również Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa z Nowego Targu, która zorganizowała piknik edukacyjno-sportowy.

Codziennie na stoisku Wyroby Naturalne Polska popularyzowana była wiedza o naturalnej żywności oraz odbył się pokaz kulinarny, który poprowadziła Dominika Wójciak, zwyciężczyni trzeciej edycji programu Master Chef.

Punktem programu, który cieszył się największą popularnością, były ciekawie poprowadzone pokazy kulinarne najlepszych podhalańskich restauracji: Villa Toscana, Litworowy Staw, Biały Potok oraz Szymkówka.

Najbardziej wyczekiwanym przez wystawców momentem był konkurs na najlepszy produkt tegorocznych Targów. Zgłoszone produkty oceniane były przez komisję składającej się z profesjonalnych kucharzy, blogerów kulinarnych i reprezentantów Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników. Czternastoosobowe jury pod przewodnictwem Rafała Dorociuka przyznało 12 nagród w czterech kategoriach:

W kategorii "Produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego" zwyciężyła Bacówka u Bucka z Ochotnicy Górnej za "Stary Syr".

W kategorii "Produkty regionalne pochodzenia roślinnego" nagrodę otrzymała Tłocznia owoców Pawłowski z Łososiny Dolnej za wyśmienitą pokrzywę zatapianą w soku jabłkowym.

W kategorii "Napoje regionalne" węgierskie wino Szent Tomasz Tokaj Furmint. przyniosło nagrodę Agencji Handlowej Rafa z Nowego Sącza.

W kategorii "Inne produkty regionalne, w szczególności łączące produkty zwierzęce i roślinne" najlepsza okazała sie krówka miodowa produkowana przez firmę Tradycyjna Chata z Andrychowa.

Wśród wszystkich atrakcji Targów największe zainteresowanie wzbudzało stoisko firmy Berda Folk, na którym znajdował się folusz, czyli maszyna do obróbki (folowania) sukna. Odbywały się tu liczne warsztaty rękodzielnicze oraz pokazy strojów ludowych. Do dnia dzisiejszego Tadeusz Szostak Berda wyrabia w swoim warsztacie sukno tradycyjną metodą.

Podczas II. Kowalskich Spotkań pamięci Jacka Biernacika podobnie jak w ubiegłym roku, spotkali się artyści kowale, którzy przeprowadzali warsztaty i pokazy kowalstwa artystycznego oraz prezentowali swoje wyroby.

Ostatniego dnia Targów odbył się Festiwal Oscypka i Serów Wszelakich. Rozpoczął się paradą bacowską, która przeszła ulicami miasta, prezentując dorobek kulturalny regionu ze szczególnym uwzględnieniem pasterstwa podhalańskiego. W ramach festiwalu odbyły sie pokazy strzyżenia owiec, pucenia oscypka oraz Konkurs na Najlepszy Oscypek. Nagrodę dla Najlepszego Oscypka 2016 roku odebrał Marian Barnaś, który prowadzi bacówkę na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem.

Firma Remo operator pięciu restauracji regionalnych zlokalizowanych w Zakopanem serwowała dla gości z powiatów partnerskich szczególne przysmaki.

 

Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury
serdecznie dziękuje za mile spędzony wspólnie czas
na VII Europejskich Targach Produktów Regionalnych!ARCHIWUM AKTUALNOŚCI »
    
Organizator:
 
 Dofinansowanie:
 
1999-2018 © MATinternet Zakopane :: Powered by MATcms